TÜRKİYE  SANAL  EĞİTİM BİLİMLERİ KÜTÜPHANESİ                          Afyon Kocatepe Üniversitesi [Hazırlayan: Mustafa Ergün]
[Yazar ve Konuya Göre Arama][Fulltext ve İçindekiler Listesi][İngilizce Eğitim Siteleri][Türkçe Eğitim Siteleri]

Atatürk, Eğitim ve Ekonomi

Hikmet Uluğbay
10 Kasım 2000 ODTÜ (konferans)

Ortadoğu Teknik Üniversitesi'nin değerli ögrencileri ve saygıdeger bilim öğretenleri,  Atatürk'ün Cumhuriyet emanetini, onu yüceltme ve çağdaş uygarlığın üzerine çıkarma görev ve nöbetini sonsuza dek gençliğe devrettiğini anımsama ve ona sevgi, saygı ve teşekkürlerimizi sunma töreninde, görüşlerimi sizlerle paylaşma onur ve ayrıcalığını bana verdiğiniz için başta Sayın Rektör Prof. Dr. Ural Akbulut olmak üzere sizlere içten teşekkürlerimi ve saygılarımı sunarım.

Kurduğu Cumhuriyeti gençliğe emanet eden ve o gençlere ülkeyi çağdaş uygarlığın üzerine çıkarma onurlu görevini veren Atatürk, gençliğin bu hedefe varabilmesinin de ancak nitelikli bir eğitimle olabileceğine olan inancını, Samsun'da 22 Eylül 1924 günü öğretmenlerle yaptığı söyleşi de, şu sözcüklerle dile getirmistir: "Eğitimdir ki, bir ulusu ya özgür, bağımsız, şanlı, yüksek bir toplum olarak yaşatır; ya da bir ulusu köleliğe, yoksulluğa düşürür."

Gençliği, hedefine ulaştıracak çağdaş bilgi ve donanimla yetiştirmeleri için, 25 Ağustos 1924 günü, Öğretmenler Birliği Kongresi üyelerine de şu direktifi vermiştir: "Yeni gençleri, Cumhuriyetin fedakâr öğretmenleri, sizler yetiştireceksiniz, yeni gençlik sizin eseriniz olacaktır. ..... Cumhuriyet, sizden, 'düşünce, bilim, fen ve beden bakımından güçlü ve yüksek karakterli muhafızlar ister." Büyük kurtarıcı, aynı söylevinde, eğitim-öğretimin niteliği ve ekonomi ile ilişkisini de şöyle tanımlar: "Öğretmenler, erkek ve kız çocuklarımızın, ... bütün eğitim kademelerindeki eğitim ve öğrenimlerinin uygulamalı olması önemlidir. Ülkemizin çocukları, her eğitim kademesinde ekonomik hayatta amacı olan, etkili ve başarılı olacağı bilgilerle donatılmış olmalıdır."
......
Cumhuriyet emanetini devir almaya hazırlanan değerli gençler, sözlerimi tamamlamadan önce sizlerle paylaşmak istediğim bir duygum var:  Ülkemizdeki okumuşlar ile okumakta olanlar şunu asla unutmamalidir ki, aldıkları diplomalarda, kazandıkları ve kazanacakları gelirlerin üzerinde; aslında onlar gibi okula devam etmesi gerekirken, edemeyip (fotograflarda gördügünüz gibi iş yerlerinde ve tarlalarda) çalışan ve ödedikleri vergi ile okumuş ve okumakta olanların eğitimini finanse eden milyonlarca insanımızın alın teri ve göz yaşının hakkı vardır.

Eğitimlerini tamamlamışlar ve okumakta olanlar, Cumhuriyet kusağı olduklarını kanıtlamak ve yansıda gördüğünüz çocukların göz yaşları ve alın terlerinin diyetini ödeyebilmek için kendi çocuklarının dışında, ekonomik olanağı olmayan en az birer çocuğu eğitim evladı edinmeli ve cehaleti en kısa zamanda yok etmek için kararlılıklarını sergilemelidirler. Bu bağlamda da tek bir kız çocuğumuzun bile eğitimsiz kalmasına asla razı olmamalıdırlar.  Büyük Atatürk'ü saygı ve tesekkürlerle anıyor, aziz hatırası önünde saygı ile eğiliyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.
 Tamamı