TÜRKİYE  SANAL  EĞİTİM BİLİMLERİ KÜTÜPHANESİ                          Afyon Kocatepe Üniversitesi [Hazırlayan: Mustafa Ergün]
[Yazar ve Konuya Göre Arama][Fulltext ve İçindekiler Listesi][İngilizce Eğitim Siteleri][Türkçe Eğitim Siteleri]

Öğretmen çekici olmalı

Daniel W. Sheehan
  28.8.2000.

Amerikalı eğitim yönetimi uzmanı Daniel W. Sheehan, iyi bir öğretmenin nasıl olması gerektiğini anlattı. Sheehan, ‘Çocuklarla iyi anlaşmalı, onları mıknatıs gibi kendine çekmeli. Başarı için, branş bilgisinden önce iyi bir psikolog olmalı’ dedi.

Dünyanın birçok ülkesinde eğitim yönetimi konusunda çalışmalar yapan Amerikalı eğitim uzmanı Daniel W. Sheehan, iyi öğretmen profilini çizerken, ‘‘Öğretmen çekici, mıknatıs gibi öğrenciyi çekmeli, karizmatik olmalı, iyi bir psikolog olmalı, stresle başetmeyi bilmeli ve anne babayla ilişki kurmalı. Akademik başarısı sonra gelir’’ dedi.

İstanbul’daki Kültür Eğitim Kurumları'nda eğitim yönetimi konusunda görev alan Eğitim Direktörü Sheehan, eğitimde kaliteyi artırmak için öğretmene çok büyük görevler düştüğünü belirtti. Sheehan, ‘‘Öğretmen, ya en iyi olanakları sağlar, ya da büyük sıkıntılara neden olabilir’’ diyerek, öğretmenin çocuk üzerindeki önemine şöyle değindi:

‘‘Yaptığı işi seven, çocuklarla birlikte olmaktan mutluluk duyan, güncel gelişmeleri takip eden kişi iyi öğretmenlik yapabilir. Çocuklar, kendilerini coşturan, seven ve ilgilenen öğretmen istiyor.’’

BRANŞ, İKİNCİ SIRADA

Günümüzde öğretmenlik mesleğinin branşlardaki rolünün daha alt sıralara kaydığını vurgulayan Sheehan, ‘‘Çocuklar kendisine değer veren öğretmenleri ön planda tutuyor. Öğretmenin kişiliği günümüzde ön plana geçiyor, alan bilgisi ikinci planda kalıyor’’ dedi.
 Tamamı