TÜRKİYE  SANAL  EĞİTİM BİLİMLERİ KÜTÜPHANESİ                          Afyon Kocatepe Üniversitesi [Hazırlayan: Mustafa Ergün]
[Yazar ve Konuya Göre Arama][Fulltext ve İçindekiler Listesi][İngilizce Eğitim Siteleri][Türkçe Eğitim Siteleri]

Islah ve iflah

Mümtaz SOYSAL
  1 Mayıs 1998

Jakarta'nın ‘‘Endonezya Üniversitesi’’, adından da belli, ülkedeki en büyük üniversite. Onların diliyle, ‘‘İlmu Sosial’’ ve ‘‘İlmu Politik’’ Fakültesi ise, bu üniversitenin en ünlü fakültesi. Ün, öğretimin niteliği kadar, öğrencinin siyasal bilincinden, toplum sorunlarına duyduğu ilgiden ve zaman zaman gösterdiği tepkiden ileri geliyor. Biraz, Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin özellikle 60'lar ve 70'lerdeki tutumunu andıran bir durum.
Görüntü de öyle.

Üniversite girişinde, dört-beş kamyon dolusu ‘‘bindirilmiş hazır askeri kuvvet’’ bekliyor. Öğrenci gösterilerine karşı alınmış güvenlik önlemi. Son iki ay boyunca ülkeyi ve daha çok Java Adası'nı sarsan gösteri salgını burada da var. Üstelik, daha gür ve gürültülü. Ama, kampus dışına taşmamak koşuluyla, şimdilik hoşgörüyle karşılanıp bastırılmıyor. Kapıdaki asker, ‘‘tenkil’’ için değil, taşmayı önlemek için.
Şimdi, fakülte toplantı salonunda, Türk Cumhuriyeti'nin 75. yılı dolayısıyla düzenlenen konferans sonrası sorulan soruların bazısına bakın:
 Tamamı