TÜRKİYE  SANAL  EĞİTİM BİLİMLERİ KÜTÜPHANESİ                          Afyon Kocatepe Üniversitesi [Hazırlayan: Mustafa Ergün]
[Yazar ve Konuya Göre Arama][Fulltext ve İçindekiler Listesi][İngilizce Eğitim Siteleri][Türkçe Eğitim Siteleri]

Liseleri kurtaralım

Can Aksın
. 14.6.1998

Sevgi ve 'hoşgörü' eksikliği mi, eğitim sisteminin doğal bir sonucu mu, her neyse, son günlerde liselerde çıkan olaylar ya da liselilerin çıkardığı tatsız olaylar, gazete sayfalarında sıkça görülmeye başladı.

Aile baskısına bir de 'toplumsal baskı' eklenince, çiçeği burnunda genç delikanlılar, ellerini kana bulamaktan çekinmiyorlar. Liseler artık 'eğitim yuvası' değil, tabancalı,bıçaklı saldırılar yüzünden 'korku yuvası' haline geldi.

Anneler, eve biraz geç kalan çocukları için artık 'kötü' şeyler düşünüyorlar. 'Sinemaya gitmiştir' ya da 'Arkadaşına takılmıştır' gibi beklentilerin yerini, 'Eyvah!..Başına bir bela mı geldi' şeklinde 'ölüm korkusu' almış durumda.

Son birkaç ayda liselerde meydana gelen olaylar yüzünden canlarını kaybeden yavrularımızın sayısı gittikçe çoğalıyor. Lise kavgalarında yaşamlarını kaybedenlerin yerini doldurmak, ailelerinin acısını dindirmek mümkün mü?

Liselerdeki şiddetin en önemli nedeni, aile baskısı, okul yönetimi baskısı ve toplumsal baskıdır.

 Tamamı
 Asıl kaynağa ulaşamıyorsanız, Arşivimizdeki metni görebilirsiniz